Tydzień Mozartowski #1

Rozpoczynamy Tydzień Mozartowski, czyli 11-dniowy cykl odkrywania życiorysu Wolfganga Amadeusza Mozarta. Z racji, że jesteście na blogu podróżniczym, będziecie mieli okazję poznać go jako podróżnika. Dzisiaj wstęp, który wyjaśni skąd taka tematyka.

W XVII i XVIII w. podróżowanie wcale nie było niczym niezwykłym. Wśród arystokracji i artystów wojaże były w dobrym tonie. Odwiedzanie nowych miejsc równało się z poszerzaniem horyzontów poprzez obcowanie z inną kulturą („co kraj, to obyczaj”), naukę języków i nawiązywanie nowych, często i przydatnych, znajomości, pozwalało także głębiej doświadczać piękna przyrody, co było szczególnie istotne w przypadku artystów poszukujących kolejnych inspiracji i nowych podniet. „Podróże kształcą” – tak mówimy i myślimy dzisiaj. Tak samo myśleli nasi przodkowie trzysta lat temu. Wyjeżdżali do ośrodków specjalizujących się w danych dziedzinach oferujących naukę na najwyższym poziomie oraz miast pełnych nadziei na sukces i dobre zarobki.

goethe w adrspachu
Niemiecki pisarz Johann Wolfgang Goethe, żyjący na przełomie XVIII i XIX w. również odbył wiele podróży. W 1790 r. podziwiał skały w Adrszpachu.

Gdy kapelmistrz z Salzburga, Leopold Mozart, zorientował się, że jego dzieci, a zwłaszcza syn, Wolfgang, posiada znacznie wykraczające ponad przeciętność zdolności muzyczne, postanowił objawić światu „cud, któremu Pan Bóg pozwolił narodzić się w Salzburgu”. Odczuwał wewnętrzną powinność wobec ludzkości i Boga pokazania swojego niezwykłego dziecka obdarzonego nieprawdopodobnym talentem.

Mały Wolfgang w wieku trzech lat zaczął grywać na klawesynie usłyszane melodie, rok później rozpoczął stałą edukację muzyczną u swojego ojca, wybitnego pedagoga, m.in. nauczyciela gry na skrzypcach. W wieku pięciu lat zaczął komponować, a pierwszy publiczny występ miał za sobą nie skończywszy jeszcze sześciu lat.

W 1762 r. sześcioletni Mozart pojechał z rodzicami i starszą o pięć lat siostrą do Monachium. To była jego pierwsza podróż. Stolica Bawarii do dziś jest najbliżej położonym od Salzburga dużym ośrodkiem kulturalnym.

carmontelle mozart 1763
Louis Carrogis Carmontelle – akwarela z 1763 r. przedstawiająca rodzinę Mozartów podczas koncertu (źródło: domena publiczna)

Badacze życiorysu Mozarta obliczyli, że w czasie całego swojego życia, niespełna 36-letniego, aż 10 lat, 2 miesiące i 8 dni spędził on poza domem, w drodze do innego miejsca, co stanowi 29%. Zdecydowaną większość podróży odbył jako dziecko i nastolatek. Przed szesnastymi urodzinami Mozart mógł śmiało mówić, że prawie 2/5 swojego życia spędził w podróży (dokładnie 37%).

procent w podróży
Trzeba przyznać, że te statystyki robią wrażenie

Według obecnego podziału politycznego Europy kompozytor odwiedził dziesięć państw środkowej i zachodniej części Starego Kontynentu. W następnych dniach poznacie różne historie i cytaty związane z konkretnymi miejscami, które odwiedził geniusz z Salzburga. W prelekcji pt. „Europa śladami Mozarta” omawiam pokrótce pobyty kompozytora w każdym z państw zwracając uwagę na ilość tzw. „miejsc Mozartowskich”. Miejsce Austrii w tym rankingu dla niektórych może okazać się zaskakujące.

miasta-mozartowskie
Miejsca Mozartowskie w Europie

No właśnie, ilość. Sam fakt podróżowania Mozarta, nawet już jako małego dziecka, jak przekonaliście się na początku tego tekstu nie był niczym niezwykłym. Bowiem nie w samych wojażach osadzona jest niezwykłość kompozytora, o której wspomina się w każdej nawet małej nocie biograficznej, a w ilości tychże wojaży. Ponad 10 lat. Prawie 1/3 życia. Około 200 miast posiadających jakiś związek z Mozartem. Statystyki mówią same za siebie.

„Prawdę mówiąc, bardzo przyjemnie jest podróżować”
13-letni Wolfgang Amadeusz Mozart.

To tyle tytułem wstępu. Zapraszam Was na jutrzejszy wpis, w którym dowiecie się jak w II połowie XVIII w. wyglądało przemieszczanie się. Nie było przecież wtedy autostrad, autobusów, pociągów ani samolotów. Jak więc żyć? 😉

Na zakończenie stały element tegorocznego cyklu, a mianowicie rozpoznawalny utwór Mozarta (choć może wcale o tym nie wiedzieliście 😀 ). Dzisiaj „Symfonia XXV” napisana w Salzburgu w 1773 r.

Jeśli chcecie przeczytać więcej o podróżniczym aspekcie życia Mozarta, to zajrzyjcie do poprzednich wpisów: Mozart – podróżnik i Szlak Mozarta.

Reklama
Categories: MOZARTA | Tagi: | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: