Tydzień Mozartowski #3

Maria Antonina zanim została królową Francji, podwładnym zalecała jeść ciastka i w końcu jej głowa została stracona pod rewolucyjną gilotyną miała mały epizod z Mozartem.

Arcyksiężniczka przyszła na świat w Wiedniu 2 listopada 1755 r. Od Mozarta była starsza o niecałe trzy miesiące. Jej matką była cesarzowa Maria Teresa władająca Austrią Habsburgów od kilkunastu lat, kobieta bardzo płodna – w ciągu dwudziestu lat urodziła szesnaścioro dzieci!

maria_theresia_familie
Martin van Meytens „Cesarska rodzina”. Maria Antonina znajduje się w kołysce (źródło: domena publiczna)

Maria Antonina urodziła się jako piętnaste dziecko swoich rodziców. Według kolejności narodzin była jedenastą córką, w rzeczywistości trzy urodzone wcześniej dziewczynki już nie żyły. Cesarzowej  nie zależało na dobrym wykształceniu najmłodszej córki, natomiast bardzo zależało jej na zacieśnieniu więzi z Francją. Sojusze między państwami zawierano w formie małżeństw. Maria Teresa dopięła swego – 14-letnia Antonina wyszła za mąż za francuskiego delfina Ludwika XVI (swoją drogą prawnuka polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego oraz elektora saskiego i króla Polski Augusta II Mocnego).

marieantoinette1769-70
Franz Xaver Wagenschön – Maria Antonina z okresu zamążpójścia (źródło: domena publiczna)

Początkowo lubiana w Paryżu, wkrótce została znienawidzona. Zarzucano jej rozrzutność oraz rozwiązłość. Także jej przypisuje się słynną odpowiedź na zarzut wiejskiej ludności narzekającej na dramatyczną sytuację gospodarczą Francji i głód. Cierpiącym na brak chleba poradziła „przerzucenie się” na ciastka (choć podobno taka wypowiedź wcale nie była jej autorstwa, Francuzi mieli ją usłyszeć już wcześniej). W 1789 r. wybuchła rewolucja francuska. Ludwik XVI został ścięty w styczniu, a Antonina w październiku 1793 r.

Gdy Wolfgang miał sześć i pół roku jego ojciec zorganizował podróż do Wiednia. To była druga podróż małego Mozarta w życiu. Na początku października 1762 r. rodzina z Salzburga została przyjęta na dworze cesarskim w pałacu Schönbrunn. Podczas zwiedzania pałacu z audioguide’em w odpowiedniej sali usłyszymy komentarz o spotkaniu małego geniusza z Marią Teresą.

Pałac Schönbrunn w Wiedniu
Pałac Schönbrunn
img_20160810_0013
Obraz Eduarda Endera przedstawiający Mozarta tuż przed koncertem dla cesarskiej rodziny (źródło: „Mozart. Dzieła zebrane”)
jean-c389tienne_liotard2c_l27archiduchesse_marie-antoinette_d27autriche2c_future_reine_de_france2c_c3a0_l27c3a2ge_de_7_ans_28176229_-_02
Jean-Étienne Liotard – tak wyglądała Antonina w 1762 r., czyli w roku w którym poznała Mozarta

Na temat tej wizyty powstała pewna anegdota. Podczas spaceru po pałacu nieprzyzwyczajony do śliskiej posadzki Wolfgang poślizgnął się i przewrócił. Towarzyszyły mu dwie arcyksiężniczki, w tym siedmioletnia Antonina. To ona pomogła wstać Mozartowi i pocieszyła go, w czasie gdy jej siostra nie przejęła się tym zdarzeniem. Mały Wolfi miał powiedzieć: „Pani jest wspaniała, ożenię się z panią!” Córka cesarzowej opowiedziała matce o zdarzeniu. Salzburczyk zapytany o przyczynę takiej wypowiedzi miał rzec: „Z wdzięczności; ona była dla mnie dobra, natomiast jej siostra nie zatroszczyła się o nic”. Jeżeli dobrze pamiętacie film „Amadeusz” Milosa Formana, to jest w nim scena, w której cesarz Austrii Józef II, starszy brat Antoniny, opowiada o tym zdarzeniu.

Jutro, w dniu rocznicy urodzin Mozarta, przedstawię jego doświadczenia turystyczne. Dowiecie się w jakich miejscach był i co zobaczył Wolfgang oraz jego rodzina.

Natomiast dziś do posłuchania podaję arię „Voi che sapete” z opery „Wesele Figara”, którą to mogliście usłyszeć w niejednym filmie, np. w „Dumie i uprzedzeniu” z Colinem Firthem 😉

Reklama
Categories: MOZARTA | Tagi: | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: