Tydzień Mozartowski #6

W trakcie swoich podróży Wolfgang miał okazję spotkać wiele znanych wówczas osobistości, w tym „koronowanych głów”. Ta, o której dzisiaj wspominam pochodziła z Polski.

W grudniu 1763 r., kilka miesięcy po rozpoczęciu swojej Wielkiej Podróży po Europie, rodzina Mozartów przyjechała do Paryża. W stolicy Francji gośćmi z Salzburga zaopiekował się Friedrich Melchior Grimm, który rozpisywał się o niesamowitym talencie „cudownych dzieci” i robił wszystko, by zaaranżować jak najwięcej spotkań. Dzięki jego kontaktom z metresą króla, Madame Pompadour, Mozartowie spędzili okres świąteczno-noworoczny w Wersalu. Kochanica Ludwika XV miała coraz większe wpływy polityczne. A propos spotkania Wolfganga z nią istnieje pewna anegdota, którą przekazała siostra, Nannerl. Madame kazała postawić 7-letniego geniusza na stole. Ten nachylił się, by ją ucałować, ale ona się temu sprzeciwiła. Mozart miał powiedzieć: „Kimże ona jest, że nie chce mnie pocałować? Przecież całowała mnie już sama cesarzowa!” Chodziło mu o cesarzową Austrii Marię Teresę.

img_20160810_0035
Vicente de Paredes – spotkanie młodego Mozarta z Madame Pompadour w Wersalu w 1763 r. Obraz z ok. 1890 r. (źródło: M. Becker „Wolfgang Amadeusz Mozart. Biografa Ilustrowana”).

W wyniku różnych zawiłości historycznych, politycznych, strategicznych itp. doradcy nastoletniego króla Francji, Ludwika XV, zalecili mu zerwanie zaręczyn z hiszpańską narzeczoną i ożenek z… polską królewną. Była nią, o prawie siedem lat starsza, 22-letnia córka Stanisława Leszczyńskiego, króla Polski w latach 1704-1705. Maria była królową Francji przez 43 lata, urodziła mężowi dziesięcioro dzieci.

marie_leszczyc584ska2c_reine_de_france2c_lisant_la_bible_by_jean-marc_nattier2c_002
Jean-Marc Nattier – królowa Maria Leszczyńska w wieku 45 lat (1748 r.) (źródło: domena publiczna).

Gdy Mozartowie zjawili się w wigilię Bożego Narodzenia w Wersalu w 1763 r. Maria miała 60 lat. Istnieją przekazy, że królowa dużo rozmawiała z małym Wolfgangiem po niemiecku, a także, że w czasie posiłku, stojącemu za nią Mozartowi podawała co jakiś czas coś do zjedzenia.

W następnym wpisie zostanie poruszona kwestia zarobków i prezentów, jakie otrzymywały „cudowne dzieci” podczas podróży.

Do wysłuchania inna królowa – „Królowa Nocy” z opery „Czarodziejski flet” z 1791 r. w swojej najsłynniejszej, znanej chyba na całym świecie, arii.

Reklama
Categories: MOZARTA | Tagi: | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: