Międzynarodowy Dzień Muzyki – 1 października

1 października przypada Międzynarodowy Dzień Muzyki! Czy wiedzieliście, że w ogóle taki istnieje? Jeśli nie, to teraz już wiecie i wypadałoby coś z tym zrobić 😉

To świetna okazja, by w szczególny sposób oddać się swojemu zamiłowaniu do muzyki. Może kurzy się Wam jakiś nieprzesłuchany jeszcze album? Może od dawna przymierzaliście się do przesłuchania czegoś nowego, Wam nieznanego? A może ciągle odkładacie naukę gry na jakimś instrumencie na lepsze czasy?

Dla wielu muzyka i kawa to połączenie idealne. Swoją drogą kawa miała swoje święto 29 września. 1 października – muzyka. Czy to przypadek? 😉

Muzyka towarzyszy nam codziennie – słyszymy ją w radiu, w reklamach, cieszymy się, gdy rozpoznajemy ulubiony hit. Czym byłyby filmy bez muzyki? O ile mniej emocji przekazywałyby, gdyby były pozbawione melodii… Wyobrażacie sobie filmy z serii „Szczęki” bez charakterystycznej muzyki? Czy nie zdarzyło się Wam szukać soundtracku (ścieżki dźwiękowej) po obejrzeniu jakiegoś filmu? Ile kultowych melodii na potrzeby przemysłu filmowego stworzył Krzysztof Komeda, Hans Zimmer czy zmarły w lipcu tego roku Ennio Morricone…

Muzyka świetnie wpływa na nasze zdrowie. Potrafi wprawić nas w dobry nastrój i naładować baterie, odprężyć, odstresować się, poprawić pracę mózgu. Arystoteles napisał w jednym ze swoich dzieł, że „muzyka wpływa na uszlachetnianie obyczajów”, a Jerzy Waldorff parafrazując tę myśl skrócił ją do słynnego: „Muzyka łagodzi obyczaje”.

Grób Jerzego Waldorffa na warszawskich Powązkach

Zgadzam się z tym. Jeśli sami będziemy dobrymi serdecznymi uśmiechniętymi spokojnymi ludźmi (mam tu na myśli taki wewnętrzny spokój, spokój ducha, a nie usposobienie typu „ciało chodzi, dusza śpi”), to może nam się uda zarazić tym innych ludzi i świat będzie lepszy? Odwieczne marzenie wielu… Albo przynajmniej nabędziemy odporność na negatywne emocje.

Z muzyką można obcować także poprzez filmy biograficzne o muzykach czy książki. Czy nie przyjemnie jest sięgnąć po ciekawą biografię, zakopać się pod kocem z kubkiem gorącej herbaty w zasięgu ręki i słuchać z odtwarzacza CD, komputera czy telefonu muzyki „naszego” twórcy? Na moim blogu korzystając z tagu muzyka znajdziecie wszystkie wpisy, które poruszają tematykę z nią związaną. A tym, którzy wolą słuchanie i oglądanie od samego czytania polecam mój raczkujący kanał na YouTube, na którym co drugi wtorek pojawia się filmik z ciekawostkami biograficznymi, historycznymi, geograficznymi (w opisach filmu zamieszczam link do mapy z lokalizacją miejsca, o którym wspominam w filmie).

Niech nam w duszy gra muzyka!

PS.1. Dziś przypada 159. rocznica śmierci matki Fryderyka Chopina oraz 1. rocznica śmierci czeskiego piosenkarza Karela Gotta.

PS.2. Czy rozpoznajecie miasta, w których zrobiłam te fotografie?

Reklama
Categories: MUZYKA | Tagi: | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: